Roma - qyteti i lëvizjes së përhershme

ColosseumNjë vend i pasur në antikitet, me arkitekturë dhe klimë të mrekullueshme jugore – Italia është një nga vendet më të dëshirueshme në rrugën turistike nëpër Evropë me perlën e saj, qytetin e përjetshëm të Romës. Fjalë për fjalë çdo rajon i vendit është me interes dhe dëshirë për ta vizituar atë: Toskana, Venecia, Piemonte, Siçilia dhe emra të tjerë janë thjesht një magnet për turistët. Në Romë mund të gjesh shumë gjëra interesante, por nuk mund të kalosh tre gjëra: Koloseumin, Shkapat Spanjolle, të cilat do t’ju çojnë në Katedralen e Trinita dei Monti, rruga Boschetto, e famshme për “panairin” e saj. të butikëve, dhe shikoni Bazilikën e Shën Pjetrit, e cila është e pranishme në çdo kartolinë të tretë romake dhe, së bashku me Koloseun, është një nga simbolet e njohura të qytetit. Përveç kësaj, duke qenë në kryeqytetin e Italisë, ju mund të vizitoni “Qytetin Papal” të Vatikanit, i cili ndodhet territorialisht brenda Romës. Ky qytet është thjesht i mbushur me turistë dhe jeta e natës këtu nuk është më pak e gjallë se ajo e ditës. Nëse vini në Romë për të punuar, atëherë duhet të dini se ky qytet nuk ndalet kurrë: fluksi i turistëve drejt pamjeve dhe kryeveprave arkitekturore gjatë ditës zëvendësohet nga të njëjtat flukse, por natën, banorët dhe të ftuarit e Romës janë të interesuar për shfaqje. baletet, klubet, diskotekat, baret dhe restorantet. RomeNëse vini në Romë për të punuar si zonja, atëherë dijeni se jeta e natës në qytet fillon në Ora 23:00 dhe ndalon vetëm me agim. Institucionet janë të vendosura në pjesë të ndryshme të qytetit, por pjesa më e madhe është e përqendruar rreth “qytetit të vjetër” – zona rreth Piazza Navona, Trastevere, San Lorenzo, Testaccio dhe Ostiense. Klubet si La Maison, Gilda, Goa janë ndër vendet më të vizituara. La Maison, për shembull, është i njohur jashtë Italisë. I gjithë Beau Monde grumbullohet këtu, si yjet vendas ashtu edhe ata vizitorë. Ky është një klub luksoz i vendosur pikërisht në qendrën historike, jo vetëm me shërbim të shkëlqyer, por edhe me pamje të shkëlqyer të Castel Sant’Angelo dhe Bazilikës së Shën Pjetrit. RomeKa edhe vende origjinale në Romë, ku puna ose thjesht vizita do të sjellë kënaqësi të vërtetë estetike për çdo person. Një prej tyre është Micca Club – stili retro është në harmoni me eksperimentet muzikore që praktikohen në këtë klub. Këtu mund të shkoni në një shfaqje burleske që shkëlqen nga dritat dhe të ndezur nga erotizmi dhe të dëgjoni një koncert piano. DJ-të e famshëm gjithashtu nuk e anashkalojnë këtë klub; jo më kot institucioni ka studion e tij të regjistrimit dhe madje edhe një stacion radio. Për njerëzit që e duan misticizmin në kryeqytet ka një turne nate të quajtur “Roma me fantazma”. Ai përfshin shëtitje përgjatë Tiberit dhe një gotë shampanjë në fund. Turistëve do t’u shfaqen rrape dhe pallate që duken krejtësisht ndryshe në perëndim të diellit sesa gjatë ditës. Gjatë këtyre orëve të natës, shpirtrat e pronarëve të vdekur, që dalin nga kriptet e familjes, rrethojnë lagjet e vjetra, duke kujtuar imazhet e kardinalëve, papëve, tregtarëve dhe aristokratëve të vdekur – të paktën kështu do t’ju tregojë udhërrëfyesi.

wa2 viber2 telegram2
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Pyetje dhe pergjigje

Хостес должен заботиться о комфорте гостей в заведении, удовлетворяя их требованиям и запросам, приветствовать и сопровождать людей к столикам, управлять бронированием мест, обеспечивать правильное распределение посетителей, и в целом, создавать приятную атмосферу и первое положительное впечатление о месте.

Для работы хостесом важно обладать отличными коммуникативными навыками и знанием английского языка, даже если наниматель из СНГ, поскольку общаться придется не только с местными жителями, но и туристами. Не менее важны презентабельный внешний вид, грамотная речь и хорошая дикция. Детали можно уточнить у менеджеров нашего агентства.

Зарплата хостес зависит от множества факторов, включая страну трудоустройства, класс заведения, опыт работы и уровень обслуживания. В среднем хостесы могут зарабатывать от 7 до 15 долларов в час, плюс чаевые. В некоторых эксклюзивных ресторанах и ночных клубах ставка бывает в разы выше. В среднем зарплата хостес за рубежом колеблется от 3000 до 4500 долларов США в месяц.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
 
Модельное Агентство Prestige
 
 
 
 
Модельное Агентство Prestige
переходи на наш тг канал и будь в курсе самых последних новостей и горячих вакансий
 

Перейти на канал